Vodotěsnost hodinek INVICTA

Často se na nás obracíte ohledně dotazů na vodotěsnost hodinek Invicta, tak jsme pro Vás připravili kompletní tabulku s veškerými údaji, aby jste volili hodinky správně. 

 

TABULKA VODOTĚSNOSTI

STUPEŇ VODOTĚSNOSTI

OZNAČENÍ

STŘÍKAJÍCÍ VODA, DÉŠŤ

SPRCHOVÁNÍ, MYTÍ RUKOU

PLAVÁNÍ,POTÁP. BEZ DÝCH.PŘÍSTROJE, KOUPÁNÍ

HLUBINNÉ POTÁPĚNÍ

WR 0 m

bez označení

NE

NE

NE

NE

WR 30 m

3 ATM/3 BAR

ANO

NE

NE

NE

WR 50 m

5 ATM/5 BAR

ANO

ANO

NE

NE

WR 100 m

10 ATM/10 BAR

ANO

ANO

ANO

NE

WR 200 m

20 ATM/20 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO do 20 m

WR 300 m

30 ATM/30 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO do 30 m

WR 500 m

50 ATM/50 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO do 50 m

WR 1000 m

100 ATM/100 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO do 100 m

 

Označení "water resistant" se používá u hodinek, které se nesmějí dostat do kontaktu s vodou. Maximum působící vody pro ně představuje vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu - nicméně u Invicty nenalezne hodinky, které by měly tento údaj.

Označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek, do kterých spadá i značka Invicta. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

Často však vzniká mylný předpoklad, že tato hodnota zároveň znamená hloubku, do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie.

Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3atm se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 100 metrů / 10 atmosfér. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 atm a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 atm. Právě tyto náročné kategorie nás zajímají a naleznete u nás široký výběr hodinek s vodotěsností 10, 20, 30, 50 i 100 ATM!

 

Jak zacházet s hodinkami s vodotěsností 10 ATM a vyšší:

  • Při styku s mořskou vodou nebo silně chlorovanou vodou hodinky opláchněte v pitné vodě a osušte je.
  • Nikdy nemanipulujte s korunkou a tlačítky hodinek pod vodou (pokud není v manuálu uvedeno jinak).
  • Před plaváním nebo potápěním vždy zkontrolujte korunku hodinek, zda není povytažena. Pokud ano, tak ji zacvakněte, jinak hodinky nebudou vykazovat vodotěsnost.
  • Výměnu baterie vždy nechávejte na profesionálech, aby byla zaručena vodotěsnost!
  • Vysoký teplotní kontrast snižuje vodotěsnost - např. pozor třeba na saunování, kde je velký rozdíl teplot (sauna / studený bazén) či přechod z přímého slunce do studené vody. Hodinkám obecně horká voda nedělá dobře.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení